W.Va. State Softball Tourney

State tournament pairings

At Jackson Park, Vienna

Class AAA

Field 3

Wednesday’s games

Opening round

Hurricane 2, Wheeling Park 1

Jefferson 3, Ripley 2

Loser’s bracket

Wheeling Park, Ripley 3

Winner’s bracket

Hurricane 11, Jefferson 4

Thursday’s games

Loser’s bracket final

Wheeling Park 5, Jefferson 3

Championship round

Hurricane 5, Wheeling Park 0

Wheeling Park 000 000 0 – 0 5 1

Hurricane 002 021 x -5 11 1

WP: Courtney Rogers 7 IP, 4 SO, 2 BB

LP: Carly Greer 6 IP, 1 SO, 1 BB

Wheeling Park hitters: Colleen Tracy 2-3

Hurricane hitters: Cassie Sargent 2-3, 2B, 3B, 2 RBI; Rogers 2-4, 2B, 2 RBI; Maddie Hebb 2-3, double, run; Nicole Pierson 2-3, run

All-tournament team

Hurricane (33-6: Madison Casto, Courtney Rogers, Linzie Reynolds, Cassi Sargent; Wheeling Park (22-7): Ashleigh Sidon, Carly Greer, Skylar Carrington; Jefferson (21-10): Lauren Lewis, Alexandra Witt; Ripley (24-12): Chelsey Hager

Sportsmanship Award: Jefferson

Class AA

Field 2

Wednesday’s games

Opening round

Wayne 4, Ritchie County 1

James Monroe 2, Petersburg 1

Loser’s bracket

Ritchie County 12, Petersburg 0 (5 innings)

Winner’s bracket

Wayne 14, James Monroe 1, 4 innings (Wayne awarded 7-0 forfeit)

Thursday’s games

Championship

Wayne 5, James Monroe 1

J. Monroe 100 000 0 — 1 2 3

Wayne 202 010 x — 5 5 2

WP: Jessie Rowe 7 IP, 2 H, 1 R, 0 ER, 1 BB, 5 SO

LP: Mikayla Wickline 6 IP, 5 H, 5 R, 3 ER, 4 BB, 9 SO

James Monroe (25-7) hitting: Bailee Jackson R; Samantha Ferguson 1-3, 2B; Wickline 1-3

Wayne (29-6) hitting: Jessica Watts 2 R, 2 SB; Jacey Parsons 1-3, 2 R, SB, RBI; Kasey Endicott 1-1 R, solo HR (5th), 3 RBIs; Allie Maynard 1-2 RBI; Payton Fetty SB; Anna Caassidy SB; Rowe 1-2; Olivia Followay SB; Savannah Perry 1-3

Loser’s bracket final

James Monroe 2, Ritchie County 1 (8 inn.)

Ritchie County 000 010 00 — 1 1 2

James Monroe 000 100 01 — 2 7 0

WP: Mikayla Wickline 8 IP, 1 H, 1 R, 1 ER, 3 BB, 14 SO

LP: Moie Ray 0 IP, 2 H, 1 R, 1 ER, 0 BB, 0 SO

Kenna DeLancey (starter) 7 IP, 5 H, 1 R, 0 ER, 2 BB, 8 SO

Ritchie County (30-4) hitting: Leah Kuhn 1-2, 2B, RBI; Rachel Haddox R

James Monroe (25-6) hitting: Jackson 1-4; Megan Bailey 1-2 R; Hillary Hersman 1-4 R; Laine Shiflett 2-4 RBI; Ferguson 1-2 RBI; Kelsie Gillespie 1-2

Sportsmanship Award: Petersburg

All-tournament team: Petersburg – Marley Thompson; Ritchie County – Moie Ray, Kenna DeLancey; James Monroe – Mikayla Wickline, Samantha Ferguson, Laine Shiflett; Wayne – Jessie Rowe, Jessica Watts, Jacey Parsons, Emily Thompson

Class A

Field 1

Wednesday’s games

Opening round

Buffalo 1, Wheeling Central 0

Moorefield 3, Man 2

Loser’s bracket

Wheeling Central 5, Man 2

Winner’s bracket

Moorefield 1, Buffalo 0

Thursday’s games

Loser’s bracket final

Moorefield 7, Wheeling Central 6

Wheeling Central 102 001 2 – 6 16 2

Moorefield 031 002 1 – 7 10 2

WP: Dani Rogers 7IP 16H 6R 6ER 3BB 2SO

LP: Madison Basinger 2.1IP 2H 3R 1ER 1BB 1SO

Sarah Henry 4IP 8H 4R 4ER 0BB 1SO

Leading hitters: Wheeling Central – Joni Zavolta 1-4, run; Cara Stahl 1-4; Allie Cook 4-4, 2 runs, RBI; Sydney Bennington 1-3, run, RBI; Vanessa Saseen 3-4, run; Megan Griffin 2-2. Moorefield – Beth Cook 2-4, 2 runs; Brooke Riggleman 2-4, 2B, 3B, 2 RBIs; Jayme Fraley 1-2, 2 runs; Taylor Zuber 2-3, 2 runs; Shayna Vetter 2-3, 2B, run, 2RBIs; McKenzie Weese 1-2, 2 RBIs.

Championship

Buffalo 1, Moorefield 0

Moorefield 000 000 0 – 0 9 0

Buffalo 100 000 x – 1 5 2

WP: Ali Burdette 7IP 9H 0R 0ER 0BB 8SO

LP: Taylor Zuber 6IP 5H 1R 1ER 1BB 5SO

Leading hitters: Moorefield – Beth 2-4, 2B; Michaela Regester 1-4; Brooke Riggleman 1-4; Katelyn Wills 2-3, 2B; Jayme Fraley 1-2, Taylor Zuber 1-2; Ashley Rexrode 1-3. Buffalo – Ali Burdette 2-3, 2B, HR, run, RBI; Chase Christy 2-3, Olivia Dunn 1-3.

Records: Wheeling Central 22-10; Moorefield 28-5; Buffalo 34-4.

All-Tournament team: Allie Cook (Wheeling Central), Danica Rogers (Moorefield), Chase Christy (Buffalo), Joni Zavolta (Wheeling Central), Chelsey Parkins (Buffalo), Brooke Riggleman (Moorefield), Sarah Henry (Wheeling Central), Ali Burdette (Buffalo), Beth Cook (Moorefield), Kelly Grmmett (Man).

Team Sportsmanship Award: Man.

W.Va. State Softball Tourney

State tournament pairings

At Jackson Park, Vienna

Class AAA

Field 3

Wednesday’s games

Opening round

Hurricane 2, Wheeling Park 1

Jefferson 3, Ripley 2

Loser’s bracket

Wheeling Park, Ripley 3

Winner’s bracket

Hurricane 11, Jefferson 4

Thursday’s games

Loser’s bracket final

9:30 a.m.: Jefferson (21-9) vs. Wheeling Park (21-6)

Championship round

2 p.m.: 9:30 a.m. winner vs. Hurricane (32-6)

Class AA

Field 2

Wednesday’s games

Opening round

Wayne 4, Ritchie County 1

James Monroe 2, Petersburg 1

Loser’s bracket

Ritchie County 12, Petersburg 0 (5 innings)

Winner’s bracket

Wayne 14, James Monroe 1, 4 innings (Wayne awarded 7-0 forfeit)

Thursday’s games

Loser’s bracket final

10 a.m.: James Monroe (24-6) vs. Ritchie County (30-3)

Championship round

2:30 p.m.: 10 a.m. winner vs. Wayne (28-6)

Class A

Field 1

Wednesday’s games

Opening round

Buffalo 1, Wheeling Central 0

Moorefield 3, Man 2

Loser’s bracket

Wheeling Central 5, Man 2

Winner’s bracket

Moorefield 1, Buffalo 0

Thursday’s games

Loser’s bracket final

9:45 a.m.: Wheeling Central (22-9) vs. Man (20-6)

Championship round

2:15 p.m.: 9:45 a.m. winner vs. Buffalo (33-4)

W.Va. State Softball Tourney

State tournament pairings

At Jackson Park, Vienna

Class AAA

Field 3

Wednesday’s games

Game 1: Wheeling Park 1, Hurricane 2

Game 2: Ripley 2, Jefferson 3

Game 3: Game 1 loser vs. Game 2 loser, 4:30 p.m.

Game 4: Game 1 winner vs. Game 2 winner, 30 minutes after completion of Game 3

Thursday’s games

Game 5: Game 3 winner vs. Game 4 loser, 9:30 a.m.

Championship, 2 p.m.

Class AA

Field 2

Wednesday’s games

Game 1: Ritchie County 1, Wayne 4

Game 2: James Monroe 2, Petersburg 1

Game 3: Game 1 loser vs. Game 2 loser, 5 p.m.

Game 4: Game 1 winner vs. Game 2 winner, 30 minutes after completion of Game 3

Thursday’s games

Game 5: Game 3 winner vs. Game 4 loser, 10 a.m.

Championship, 2:30 p.m.

Class A

Field 1

Wednesday’s games

Game 1: Wheeling Central 0, Buffalo 1

Game 2: Man 2, Moorefield 3

Game 3: Game 1 loser vs. Game 2 loser, 4:45 p.m.

Game 4: Game 1 winner vs. Game 2 winner, 30 minutes after complete of Game 3

Thursday’s games

Game 5: Game 3 winner vs. Game 4 loser, 9:45 a.m.

Championship, 2:15 p.m.